Wymiana akumulatora – podtrzymanie napięcia

W starszych modelach samochodów wymiana akumulatora nie była zbyt skomplikowanym zadaniem. Należało zadbać o odpowiednie środki ostrożności i kolejność odpinania, a następnie podpinania klem. Obecnie sprawa nieco się komplikuje, ponieważ nowoczesne samochody wyposażone są w rozbudowane systemy elektroniczne. To powoduje, że podczas wymiany baterii na nową, konieczne jest podtrzymanie napięcia.

Wymiana akumulatora – o czym pamiętać?

Obecnie niemal każdy samochód na rynku posiada mniej lub bardziej zaawansowane systemy elektroniczne, które zasilane są przez akumulator. Prędzej czy później przychodzi także moment, w którym wymiana akumulatora jest konieczna – czy to z powodu awarii, czy też zwykłego zużycia. Na co wtedy powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, aby dobrać odpowiedni nowy akumulator, dostosowany do pojazdu. Wymiana akumulatora, choć nie wydaje się zbyt skomplikowana, nieumiejętnie przeprowadzona może przysporzyć kłopotów.

O czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się samodzielnie wymienić akumulator? W nowszych samochodach przede wszystkim o podtrzymaniu dostarczania energii podczas tej czynności. W innym wypadku możemy uszkodzić systemy elektroniczne pojazdu, co wpłynie negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy – o ile samochód w ogóle odpali… Kolejną istotną sprawą jest adaptacja akumulatora w komputerze pokładowym. Robi się to po to, aby samochód wykrywał nową jednostkę, a nie starą. Dzięki temu wszystko powinno działać bez zarzutu.

Gdzie kupić akumulator – market czy profesjonalny sklep?

Chcąc zmienić ogniwo w samochodzie, musimy najpierw je zdobyć. Gdzie kupić akumulator? Opcji jest kilka, ale nie każda z nich jest dobra. Warto wybrać takie miejsce, w którym wiemy, że akumulatory są poprawnie przechowywane, a obsługa będzie w stanie nam doradzić. Nie każdy zna się na akumulatorach, a źle dobrana bateria do pojazdu nie będzie spełniać swojego zadania. Dlatego można na przykład skorzystać z serwisu Battery Point, gdzie poza akumulatorami dobrej jakości, otrzyma się również fachową pomoc i możliwość umówienia wymiany w jednym z warsztatów partnerskich.

Odradzamy kupowanie akumulatorów w marketach lub sklepach niewyspecjalizowanych w sprzedaży ogniw. Dlaczego? Ponieważ nieodpowiednie przechowywanie akumulatora wpływa niekorzystnie na jego żywotność. Dobry sklep, jeśli zajdzie taka potrzeba, doładowuje akumulatory, a także przechowuje je w suchych i chłodnych pomieszczeniach. Nie warto też oszczędzać na marce – lepiej postawić na sprawdzonego producenta, który jest gwarantem jakości.

Wymiana akumulatora w profesjonalnym warsztacie

Wymiana akumulatora nie musi być skomplikowana, jeśli powierzymy to zadanie profesjonalistom. Warsztaty nie tylko mają odpowiedni sprzęt do podtrzymania energii jak na przykład booster. Wykwalifikowani pracownicy są też odpowiednio przeszkoleni i wiedzą, jak nie doprowadzić do awarii. W dodatku serwisy samochodowe posiadają także oprogramowanie, dzięki któremu możliwe jest przeprowadzenie adaptacji nowego akumulatora.

Czy warto w takim razie decydować się na samodzielną wymianę baterii? W naszej opinii nie, ponieważ to duża inwestycja, a akumulator zmienia się raz na kilka lat. Lepiej powierzyć to zadanie warsztatom, na przykład tym współpracującym z Battery Point, które udzielają gwarancji na wykonaną usługę.

Wymiana akumulatora to czynność, którą trzeba przeprowadzać w każdym aucie – jego wydajność z czasem spada i nie ma na to rozwiązania. Pamiętajmy, że podtrzymanie napięcia jest koniecznością. W innym przypadku możemy narazić się na błędy komputera pokładowego i ograniczoną sprawność pojazdu.