Suzuki Jimny ma powrócić jako pięciodrzwiowa hybryda 4×4

Suzuki Jimny może powrócić w formie samochodu osobowego z pięcioma drzwiami i zelektryfikowanym układem napędowym. Kompaktowy model 4×4 został wycofany ze sprzedaży w Europie w 2020 roku ze względu na niekorzystny wpływ, jaki wywierał na średnią emisję CO2 we flocie Suzuki, choć pozostał w sprzedaży na innych rynkach. Został przywrócony rok później w limitowanej, dwumiejscowej formie handlowej, ze względu na mniej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji spalin obowiązujące pojazdy handlowe.

Suzuki Jimny – testy w Europie

Teraz jednak Jimny został ponownie zauważony podczas testów w Europie, ze znacznie wydłużonym rozstawem osi, co wskazuje na nową pięciodrzwiową karoserię. Podobno widziano go z wyłączonym silnikiem, co sugeruje, że pod maską znajduje się jakiś hybrydowy układ napędowy. Suzuki nie oferuje już w Europie silników niezelektryfikowanych, więc hybrydowy układ napędowy mógłby być przepustką do powrotu Jimny’ego do salonów w tym regionie.

Oczekiwania związane z Suzuki Jimny

Oczekuje się, że hybrydowy Jimny będzie korzystał z układu napędowego podobnego do tego oferowanego w Suzuki Vitara. Dostępne opcje to 1,4-litrowy turbodoładowany silnik benzynowy o mocy 127 KM oraz 1,5-litrowy silnik hybrydowy o mocy 113 KM. Zanim Jimny został wycofany ze sprzedaży, był napędzany wolnossącym 1,5-litrowym czterocylindrowym silnikiem benzynowym o mocy 100 KM, który oficjalnie emitował 154g/km CO2, osiągając przy tym 35,8 mil/godz.

Oprócz tego, że Jimny może być bardziej zgodny z przepisami dzięki czystszej jednostce napędowej, mógłby również stać się bardziej konkurencyjny dzięki przyjęciu pary lub tylnych drzwi. Dodana praktyczność wzmocniłaby jego przypadek użycia w świetle większych rywali, takich jak Dacia Duster, a nawet bardziej lifestylowych crossoverów, takich jak Ford.