Mały motocykl sportowy BMW G310RR w drodze

Odkąd BMW ujawniło plany stworzenia gamy małych motocykli jednocylindrowych we współpracy z indyjską firmą TVS w 2013 roku, pojawiały się szepty o małym motocyklu sportowym RR.

A teraz, po latach spekulacji, w końcu się to stało – przyjazny dla licencji A2 G310RR został ogłoszony w Indiach, a globalna premiera modelu wygląda na prawdopodobną jeszcze w tym roku. Projekt BMW dotyczący serii G wystartował w 2013 roku, a w 2015 roku szablon nowej gamy został ujawniony w postaci koncepcji G310 Stunt.

Nareszcie G310 Stunt od BMW

Wydawało się, że BMW G310RR na pewno się pojawi, ale trzeba było czekać aż cztery lata, aby motocykl się pojawił. Nie dlatego, że G310RR to czteroletni model w nowym surducie. Apache RR310 został odnowiony w 2020 roku, zyskując ulepszone emisje, aby spełnić indyjskie limity BS6 (i europejskie Euro5), a także opcjonalne regulowane zawieszenie, niższe clip-ony i podniesione „pegi” – elementy, które wydają się występować na zdjęciach teaserowych G310RR.

TVS został już dopuszczony do sprzedaży w Europie, więc nie ma przeszkód, aby był oferowany na szerszych rynkach. Zmiana marki oznacza, że G310RR ma teraz dostęp do sieci dealerskiej BMW, więc byłoby zaskoczeniem, gdyby w przyszłości nie został dodany do szerszej oferty.

BMW G310RR w szczegółach

  • Cylindry: Jednoślad DOHC o pojemności 313 cm3 jest taki sam jak w G310R – z nietypową konstrukcją odwrotnego cylindra – a w standardzie jest sprzęgło ślizgowe.
  • Sprężyna: Rama z rur stalowych pochodzi z G310R. Odwrócone widelce KYB mają oferować regulację kompresji, odbicia i napięcia wstępnego, z ustawieniami odbicia i napięcia wstępnego dla amortyzatora.
  • Tryby mocy: W ofercie są cztery ustawienia. Sport i Track dają 34 KM przy 9700 obr/min, Rain i Urban ograniczają je do 25,8 KM i 7600 obr/min.
  • Zapożyczone felgi: Koła i hamulce pochodzą prosto z G310R, z tym samym charakterystycznym wzorem szprych i zaciskami ByBre chwytającymi pojedynczą 300mm tarczę z przodu i 240mm z tyłu.
  • Elektryczna aleja: W pełni kolorowa, pięciocalowa deska rozdzielcza TFT jest zamontowana w orientacji pionowej i stanowi krok naprzód w stosunku do zestawu stosowanego w G310R oraz w TVS Apache. Jest obsługiwany przez aplikację, aby zapewnić integrację ze smartfonem.