Definicja motoryzacji i 9 niesamowitych ciekawostek z tej branży

Świat motoryzacji jest tak, jak studnia bez dna to niekończący się świat dla fanatyków motoryzacji. Motoryzacja to bardzo głębokie pojęcie skupiające w sobie wszystkie pojazdy: motocykle, samochody, ciągniki itd. Warto wspomnieć, że jest ona bardzo ważna w systemie gospodarki i to na niej opiera się cały transport i bezpieczeństwo ruchu.

9 ciekawostek o motoryzacji

Tak, jak wyżej wspomniane motoryzacja to niezwykle interesujący i intrygujący świat, w którym można dosłownie przepaść. Pasja ta jest zarówno podzielana przez mężczyzn, jak i kobiety.

Na temat motoryzacji można powiedzieć wiele, ale ciekawe sekrety i ciekawostki, jakie do nich należą robią wrażenie. Należą do nich między innymi:

  1. Ojcem motoryzacji był Henry Ford, który jako pierwszy stworzył samochód z soi i konopi, który był napędzany biopaliwem. Pojazd wykazywał się niezwykłą trwałością, a był lżejszy od obecnego samochodu o około 30 %.
  2. Wymiana silnika to dość skompilowany proces i z pewnością złożony, ale niemożliwe stało się możliwym, bo najszybsza wymiana silnika trwała 42 sekundy, a była zrobiona przez pięciu żołnierzy.
  3. Przeciętny samochód składa się z około 30000 części.
  4. W Stanach Zjednoczonych praktycznie każdy obywatel posiadający prawo jazdy porusza się samochodem z automatyczną skrzynią biegów, bo aż 95 %.
  5. 22 lipca 1894 roku odbył się pierwszy wyścig samochodowy na świecie. Trasa tego przedsięwzięcia to Paryż – Rouen. Warto wspomnieć, że zwycięzca został kierowca, który najbezpieczniej pokonał całą trasę.
  6. Porzucone samochody na ulicy? Czy to możliwe? Jak najbardziej, w Dubaju. Kraj słynący z dobrobytu i bogactwa, tam jeśli znudzi się kierowcy samochód po prostu go porzuca.
  7. Największy przebieg na świecie miało „VOLVO P1800”, auto to pokonało trasę 4890992 km.
  8. Obecnie na świecie jest ponad 16 milionów traktorów.
  9. Do najdroższych ciągników na świecie należą: Case IH Quadtrac 620, JCB Fastrac 8310, New Holland T9.700, John Deere 970RT.

One thought on “Definicja motoryzacji i 9 niesamowitych ciekawostek z tej branży

Dodaj komentarz