6 porad dotyczących bezpiecznej i bezstresowej jazdy samochodem kempingowym

Samochody kempingowe mogą mieć szerokość od 2 do 2,35 metra, długość od 5,5 do 9 metrów i wysokość do 3 metrów. Przed wyruszeniem w drogę weź pod uwagę konkretne wymiary kampera, którym jedziesz, jeśli chcesz uniknąć niespodzianek w postaci braku możliwości wjazdu na niektóre parkingi, przejazdu pod mostem, czy wjazdu w wąskie uliczki.

Uważaj na zakręty

Samochody kempingowe to ciężkie pojazdy, do których w czasie podróży dodajemy ciężar ludzi i bagażu. Masa ta znacznie wpływa na dynamikę pojazdu, utrudniając jego kontrolę podczas pokonywania zakrętów. Dlatego należy rozważyć pokonywanie zakrętów z mniejszą prędkością niż w przypadku samochodu.

Równomiernie rozłóż obciążenie

Przy wyważaniu ciężaru kampera weź pod uwagę pojemność bagażnika i wytrzymałość dachu, jeśli masz bagażnik dachowy. Dlatego przed wyruszeniem w drogę dobrze przemyśl, co ze sobą zabierasz i jak zamierzasz to rozmieścić w bagażu.  Źle rozłożony ładunek może wpłynąć na stabilność kampera i spowodować wypadek, ponieważ może przeciążyć hamulce, układ kierowniczy i opony. Warto przeczytać poradnik w tym temacie dostępny na portalu twojemoto.pl. Ponadto nadmierne obciążenie osi tylnej zmniejsza masę i przyczepność osi przedniej, a w przypadku przeciążenia osi przedniej kamper może obracać się wokół własnej osi podczas hamowania na zakrętach.

Zwiększ odległość bezpieczeństwa i wyprzedzaj ostrożnie.

Ze względu na masę samochodów kempingowych droga hamowania, jakiej wymagają, jest większa niż w przypadku samochodu jadącego z tą samą prędkością. Dlatego ważne jest, aby zwiększyć swój bezpieczny dystans od innych pojazdów, aby uniknąć stłuczki.

Należy również zachować ostrożność podczas wyprzedzania. Jako długie, wysokie pojazdy oferują dużo powierzchni bocznej dla wiatru, co może wpływać na stabilność pojazdu podczas wyprzedzania. Jedź więc bardzo ostrożnie, zwłaszcza w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Podczas podróży wszyscy pasażerowie powinni siedzieć.

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, prawo stanowi, że podczas podróży nie można chodzić po części mieszkalnej kampera ani z niej korzystać. Wręcz przeciwnie, wszyscy pasażerowie muszą pozostać na miejscach siedzących i zapiąć pasy bezpieczeństwa. Jeśli musisz skorzystać z toalety, musisz zatrzymać pojazd.

Zwróć uwagę na wskaźniki poziomu płynów

Samochody kempingowe posiadają panele, na których można sprawdzić poziom poszczególnych zbiorników. Dzięki temu będziesz wiedział, kiedy trzeba napełnić zbiornik na benzynę lub czystą wodę, kiedy opróżnić zbiornik na szarą wodę lub ile zostało energii w akumulatorze, aby zasilić światła i ładowarki.