Chiptuning jako nieagresywny tuning twojego pojazdu

Z każdym pokonanym kilometrem coraz bardziej utożsamiamy się z naszym motocyklem bądź samochodem. W celu spersonalizowania naszego pojazdu – warto zainteresować się tematem chiptuningu.

Chiptuning – podstawowe informacje

Producenci motoryzacyjni muszą dostosować swoje produkty do przeciętnego kierowcy i różnych norm prawnych. Z tego powodu komputer pokładowy ogranicza działanie silnika na podstawie nałożonych limitów, które są zapisane jako mapy. Parametry te są modyfikowalne, a sam proces można przeprowadzić legalnie. Jest on również bezpieczny dla w pełni sprawnego pojazdu, chociaż wymaga się restrykcyjniejszego trzymania się serwisu tj. wymiany filtrów czy płynów eksploatacyjnych. Sam zabieg rekomenduje się przeprowadzić u specjalisty, który się w tym zajmuje. Dzięki niemu będziemy mogli się cieszyć bezproblemową eksploatacją naszego środka transportu.

Co chiptuning może dać?

Chip tuning najczęściej przeprowadza się w celu zwiększenia momentu obrotowego i mocy. Osiągalny wzrost wynosi nawet 15-20% – co jednak zależy od konkretnego modelu. Operacja zapewni przede wszystkim polepszenie elastyczności i dynamiki pokonywania kolejnych kilometrów. Przy tym warto pamiętać, że główną grupą docelową usługi nie są wyłącznie osoby o zapędach do wyścigów na światłach. Część samochodów jak np. Opel Astra H czy Peugeot 307/308 o małych silnikach 1.4 zwyczajnie nie domagają przy pokonywaniu wzniesień przez wagę pojazdu w stosunku do oddanego przez producenta silnika. Natomiast ciekawą opcją przy obecnych cenach paliw jest ecotuning, czyli elektroniczna manipulacja mapami, aby silnik był mniej zasobożerny na paliwo. Zatem chiptuning nie jest opcją przeznaczoną wyłącznie dla fanów tuningu, a także i dla zwykłego kierowcy, który traktuje pojazd jako najzwyklejszy środek transportu.