e-TOLL OBU czy ZSL – które urządzenie wybrać?

Wprowadzenie nowego systemu opłat drogowych e-TOLL wymogło na kierowcach konieczność przygotowanie się do przejazdu płatnymi odcinkami dróg. System wymaga przekazywania danych geolokalizacyjnych, co jest możliwe za pomocą aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym lub też specjalnego sprzętu OBU albo ZSL. Czym są te rozwiązania? Co wybrać do obsługi e-TOLL – OBU czy ZSL?

e-TOLL ZSL

Jednym z typów urządzeń, które mogą być wykorzystywane do obsługi e-TOLL, jest Zewnętrzny System Lokalizacyjny, czyli ZSL. To sprzęt z wbudowanym modułem GPS, który pozwala stale śledzić położenie pojazdów. Charakteryzuje się wysokim stopniem zaawansowania – jest montowany na stałe w pojeździe i podłączany do magistrali CAN oraz tachografu. Dzięki temu umożliwia nie tylko rozliczanie przejazdów e-TOLL, ale również zdalną kontrolę nad pojazdem, monitorowanie czasu pracy kierowców czy zużycia paliwa.

Do głównych zalet tego rozwiązania należą:

  • znany przewoźnikom, skuteczny system,
  • wiele funkcji związanych ze zdalnym zarządzaniem pojazdem,
  • podłączenie na stałe – niezawodność działania.

Mo ono jednak również pewne wady:

  • wysoka cena zakupu,
  • konieczność profesjonalnego montażu – dodatkowe koszty,
  • montaż na stałe – trudność w przypadku chęci demontażu.

ZSL jest sprzętem profesjonalnym, przeznaczonym dla firm transportowych. Jednak nie jest powiedziane, że wszyscy przewoźnicy muszą z niego korzystać. Dostępne są bowiem również prostsze i tańsze rozwiązania.

e-TOLL OBU

Skrót OBU (z ang. On-Board Unit) oznacza jednostkę pokładową. Jest to nieco prostsze urządzenie GPS przeznaczone do samodzielnego, szybkiego montażu, a w razie potrzeby także demontażu. Urządzenia OBU e-TOLL są zatem przenośne. Podłącza się je do gniazda zapalniczki w kabinie lub bezpośrednio do akumulatora pod maską. Podobnie jak urządzenia ZSL, OBU także umożliwiają korzystanie ze śledzenia GPS na wiele sposobów – nie tylko do rozliczania przejazdów e-TOLL, ale również do monitorowania tras, czasu pracy kierowców, zużycia paliwa itp. Dokładny zakres funkcji zależy od operatora, takiego jak na przykład https://e-tollgps.pl/.

urządzenie e-TOLL OBU

Urządzenia typu OBU charakteryzują się łatwą dostępnością i montażem oraz niewielką ceną. Dlatego są uniwersalne.

Do najważniejszych zalet urządzeń OBU należą:

  • niewielki koszt zakupu,
  • możliwość szybkiego samodzielnego montażu i demontażu,
  • możliwość używania jednego urządzenia w kilku pojazdach,
  • łatwa dostępność – możliwość zakupu na stacjach benzynowych, online i w wielu innych miejscach.

Do wad systemów OBU można zaliczyć:

  • dostępność dodatkowych funkcji zależna od operatora,
  • konieczność opłacania miesięcznego abonamentu w celu użytkowania systemu,
  • zróżnicowana jakość łączności – zależna od operatora.

Dobre urządzenie OBU może jednak z powodzeniem zastąpić ZSL. Na rynku są już dostępne systemy, które oferują niemal taki sam zakres funkcji i niezawodność komunikacji.

Co do obsługi e-TOLL – OBU czy ZSL?

Co zatem warto wybrać, aby móc swobodnie rozliczać przejazdy e-TOLL: OBU czy ZSL? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji użytkownika. Oba typy urządzeń mają wiele wspólnych cech, różnią je przede wszystkim sposób montażu, cena oraz niekiedy możliwości. Przede wszystkim najlepiej wybrać system od sprawdzonego operatora. Jeśli chcesz rozliczać przejazdy e-TOLL, koniecznie sprawdź, czy jest dopuszczony do takiego wykorzystania przez KAS! Listę operatorów znajdziesz na stronie rządowej etoll.gov.pl.